Mytí karosérie za pomocí vysokotlaké myčky

Vysokotlaké myčky jsou oblíbené nejen při čištění vozidel, ale hojně se používají i na zahradách a kolem domu. Jejich výhod využívá stále větší počet lidí, kteří se nechtějí s úklidem či očistou zdržovat déle, než je doopravdy nutné. Zkušení motoristé moc dobře vidí, že návštěva automatické mycí linky není pro karosérii vůbec vhodná a dochází k jejímu nenávratnému poškození.

Právě z těchto důvodů se obracejí na alternativní způsoby očisty, kde se však rovněž musíme řídit určitými pravidly. Jen za těchto předpokladů získáme čisté vozidlo bez jakéhokoliv škrábance. Škody lze napáchat i obyčejnou auto houbou, kde ulpívají drobné kamínky a nečistoty. V tomto článku si poradíme, jakým způsobem přistupovat k mytí automobilu wapkou, aby nedošlo ke zbytečnému poškození.

Kvalitní autošampon je základ

Rozhodně nemůžeme veškeré wapky postavit s ohledem na jejich kvalitu vedle sebe. V případě, že používáme standardní zařízení, nic kromě vody z wapky nedostanete. Kvalitnější technologie však do tohoto systému implementují i přídavné tekutiny jako je například šampón. Ze všeho nejdříve tedy vozidlo celé opláchneme vodou. Nazývejme tuto část jako fáze číslo jedna.

Následuje fáze číslo dvě, kdy je nutné nanést kvalitní auto šampón, bez kterého vozidlo prostě řádně neumyjete. V této fázi zapomeňte na jakákoliv krizová řešení a přípravky na nádobí nechtě pěkně na lince. Ať už využijete procesu tlakového mytí se šampónem nebo nanesení aktivní pěny, nechte přípravek chvíli pracovat. Právě díky ponechanému časovému intervalu docílíte lepšího uvolnění špíny.

V poslední fázi musíme nečistotu odstranit. Opakujeme, že auto houby jsou pro mytí aut více než nebezpečné. V záhybech a malých pórech ulpívají drobné kamínky a ty dokážou celou karosérii trvale poškodit. Za všech okolností vždy využívejte houbu z mikrovlákna. Především ji vždy důkladně opláchněte, k tomuto účelu nejlépe poslouží dva kýble s vodou. V prvním odstraňujete hrubší nečistoty a v druhém pak praktikujete čistší máchání. Pokud nemáte wapku doma, lze využít služeb samoobslužných myček, kde je wapka navíc vybavena přídavným kartáčem.

Buďte při čištění pečliví

Práce s wapkou je mnohem snadnější než při klasickém ručním mytí. To však neznamená, že se nemusíte snažit. Buďte při očistě maximálně pečliví a nevynechejte jediné místo. Dejte si záležet. Automobil je dobré čistit třeba po kouskách. Vždy stačí nanést pěnu jen na určenou část a následně vodou smýt a důkladně očistit houbou z mikrovlákna. Rozhodně neobcházejte s pěnou celý vůz, než se dostanete na konec, tak na samotném počátku pěna zaschne a tím dojde k mytí na sucho. Takový způsob čištění nemůžeme řadit mezi ty správné. V případě, že na svém voze máte silnější nečistoty, celý postup klidně několikrát opakujte. Na mycí houbu nebo na kartáč však nikdy příliš netlačte, to pak vede spíše jen k poškrábání vozidla.

Konečné opláchnutí vozidla

Dostáváme se do fáze, kdy dokončujeme poslední tahy mycí houbou z mikrovlákna. Na samotný závěr pak přichází finální oplach. Zde je zapotřebí disponovat opravu čistou vodou v dostatečném množství. Pro tyto účely je nejlepší měkká voda, která nezanechává na uschlém vozidle výraznější mapy vodního kamene.

Při oplachování volíme směr shora dolů. Opisujte při oplachování pravidelné elipsy. Špína tak bude stékat z horní části přímo na zem a o to nám jde. Na samotný závěr se doporučuje aplikovat auto vosk. Ten však nanášejte až na dokonale čisté a především suché vozidlo. Nenechávejte své vozidlo oschnout na slunci nebo pod náporem větru. Nejlépe, když využijete bavlněný hadr nebo vysoce absorpční utěrku. Tímto je mytí vozidla wapkou u konce.