Jak umýt čelní sklo auta?

Čisté přední sklo u automobilu je základním bezpečnostním opatřením, které je mnohdy ze strany řidičů podceňováno. Precizní výhled bez šmouh a mastných fleků je pro plynulou jízdu důležitým atributem. Jak sami moc dobře víte, tak stěrače na vše prostě se saponátem nestačí. Přední čelní sklo je znečišťováno z obou stran. Z vnějšku na něj působí nepřízně klimatických projevů a přírodních sil jako je mráz, prach, smog a v neposlední řadě také hmyz. Z kabinové strany se o své postará proudění vzduchu nebo cigaretový kouř, který na skle zanechává nečistoty v podobě mastnoty.

Jakmile se řidič dostane do nepříjemné a především nahodilé dopravní situace, stane se pak slunečný svit oslnivým aspektem výhledového komfortu. Postarejte se o čistotu svého čelního skla jednoduchými způsoby. V tomto informativně založeném článku vám poradíme, jak se zbavit veškerých nečistot efektivně a rychle.

Jak odstranit hmyz

Hmyz je všudypřítomný a je opravdu bláhové se domnívat, že se zrovna vašemu přednímu sklu vyhne. Raději se rovnou zaopatřete a objednejte si účinný odstraňovač hmyzu ve spreji nebo rozstřikovači. Ještě před tím, než přípravek aplikujete, pokuste se sklo zbavit nejhrubších nečistot a řádně ho umýt. Teprve až po té aplikujte směs proti hmyzu a nechte jí dvě až tři minuty působit. Následně vše do sucha setřete připraveným hadrem a celé sklo opětovně umyjte. Tento postup se dá samozřejmě aplikovat dvakrát po sobě, tedy pokud si to vaše sklo žádá.

Venkovní ochrana čelního skla

Pokud jse se zbavili veškerého hmyzu ze svého skla a máte ho dokonale čisté, použijte na něj vodoodpudivé antistatické tekuté stěrače, které přední sklo pokryjí ochranným filmem. Tekuté stěrače navíc zlepšují viditelnost při zhoršených klimatických podmínkách a dokážou příjemně tlumit oslnění z denního svitu. Hlavní výhodou je skutečnost, že na tomto filmu neulpívá prach, mastnota a dokonce ani voda. Za běžného deště se vám zlepší viditelnost, kapky vody nebudou na skle držet, ale ihned stečou. V zimě navíc bude vaše sklo chráněno proti zamrzání. Tekuté stěrače nanášejte na suché a především čisté čelní sklo automobilu a nechte pět minut působit. Pak opětovně vysušte suchým hadrem. Za žádných okolností nepoužívejte tento přípravek na polykarbonát nebo na vnitřní stranu oken. Zde by vlastnosti přípravku nebyly adekvátní.

Jak se zbavit mastnoty na sklech

Zamlžují se vám okna nebo je máte mastné od cigaretového kouře? Zde se nabízí hned několik užitečných pomocníků. Buď si zakoupíte běžný pěnový čistič ve spreji nebo sáhnete po rozstřikovači s tekutinou. Výrobci své výrobky parfémují, takže v interiéru vozidla zanechají příjemnou vůni. Všechny tyto přípravky mají nadstandardní čistící vlastnosti. Stačí je pouze na plochu skla nastříkat a nechat chvíli působit. Následně je rozetřete a vysušte měkkým hadrem. Nebudou vás trápit žádné šmouhy ani mastnota. Kdo preferuje jednorázového pomocníka v podobě ubrousků, taktéž neprohloupí, jelikož se jedná o skutečně efektivní očistnou alternativu. Nemusíte se obávat žádného poškození plastů ani pryže.

Proti mlžení čelního skla

Určitě to zná každý řidič motorového vozidla, když se mu během jízdy nebo ihned po nastartování začnou mlžit okna. Naštěstí existuje i pro tento problém celkem snadné řešení, které se ukrývá ve speciálních přípravcích zabraňující náhlému mlžení čelního skla. Při aplikaci volte způsob rovnoměrného nanesení. Nezáleží na tom, jestli používáte pěnu nebo postřik, vždy hleďte na správnost použití. Takový přípravek pak nachází uplatnění i v domácnosti například v kuchyni nebo koupelně. Přípravek nechte na skle chvíli působit a pak setřete suchým hadrem. Tímto pro své čelní sklo uděláte opravdu maximum.

Veškeré speciální čističe vždy před použitím pořádně protřepejte a nevystavujte svou kůži zbytečnému kontaktu. Čištění provádějte vždy venku nebo v dobře větraném prostoru.

Proč nejezdit s autem do myčky

Zajet s vozidlem do automatického mycího boxu je pohodlné a zbavuje to řidiče jakékoliv nutnosti vlastního přičinění. Kartáče a saponáty se o vše postarají během několika málo minut. Není třeba vystupovat z vozidla a cena je rovněž přijatelná. Tyto výhody však mají svá negativa. Kartáče jsou natolik nešetrné, že dokážou v kombinaci s agresivní chemií nadělat pořádnou paseku. Zkušení majitelé drahých vozů se proto auto myčkám vyhýbají obloukem. V tomto článku si prozradíme, proč tomu tak je a z jakých důvodů si je lepší návštěvu auto myčky odpustit.

Mytí je důležité, ale kde?

V zimní sezóně je pravidelná očistná kůra důležitější, než kdykoliv jindy. Na scéně se objevuje posypová sůl a zvýšené riziko koroze. Nezáleží na tom, pro jakou variantu čištění se rozhodnete, vždy se svým vozidlem podstupujete určitá rizika. V dnešní době se nabízí jak automatické mycí boxy, tak i ruční mycí linky a je opravdu těžké říci, jaký z těchto dvou způsobu je šetrnější.

Nejlepší je mytí vozidla vlastními silami, kdy přesně víte, co se děje. Kdo má ale na takovou operativní akci čas? Asi jen málo kdo. To však neznamená, že se mytí budeme vyhýbat. I přes to, že jsou dnešní automobily chráněny před solí mnohem více, stále jsou zde určitá rizika vedoucí k rezavění vozu. Tento článek pojednává o tom, proč nejezdit s autem do myčky.

Kartáče

Nejsilnějším důvodem se stávají kartáče v mycích linkách. Sice se o jejich závadnosti mluví již několik let, ale současné mycí linky používají šetrnější kartáče, než tomu bylo v minulosti. Přes to vám mohou i ty nejmodernější kartáče poškodit lak. V případě, že je váš vůz silně znečištěný, riziko se samozřejmě násobí. Písek a zaschlé bláto vám kartáče roznesou po větší části vozu a namísto s lesklým vozidlem, vyjedete jako po napadení šelmou. Doporučujeme vám před vjetím do myčky vozidlo opláchnou a před mýt ve wapce. Pokud se domníváte, že poškrábání je jedinou hrozbou, tak zpozorněte a nezapomeňte na odmontování antény.

Tunelový pás

Klasické myčky, kde je vozidlo zajištěno na místě a mycí rám krouží kolem něho zná asi každý. Vedle toho existují i pásové tunely, kde automobil popojíždí po pásu a je čištěn za jízdy. Na tento pás stačí špatně najet a po celé délce mytí si budete poškozovat ráfek.

Chemie

Chemie je dalším velkým dogmatem a zároveň i důvodem, proč mycí linky nenavštěvovat. Provozovatelé mycích linek samozřejmě zdůrazňují, že jejich mycí linky jsou naprosto šetrné a nepředstavují žádné zvýšené riziko. Chemie je vždy principiálně agresivní, aby dokázala odstranit nečistoty. Nejvíce jsou ohroženi řidiči, co používají mycí linku na bázi tlaku vody a saponátu. Karosérii by to snad ani nemělo tolik vadit, ale co když se chemie dostane na plastové části vozidla? V takovém případě se pak mohou objevit i bledá místa.

Nedostatečné sušení

Mycí proces je u konce a vy se radujete, že se vašemu autu nic nestalo? Nebojte, ještě vás čeká sušení, kde se skrývají další rizika. Představte si situaci, kdy vyjedete z myčky a na svém autě naleznete kapičky vody. Ty se pak v konečném důsledku postarají o efekt, že váš vůz vůbec čistý nebude. Při zaschnutí na slunci poškozuje voda ochranný film. Doporučujeme vám po vyjetí z myčky otřít do sucha vozidlo hadříkem z mikrovlákna.

Lidský faktor

Všechny výše uvedené hrozby souvisí spíše s automatizovaným mycím procesem, rizika se objevují i u ručního mytí a tím největším je bezesporu lidský faktor. Stačí používat auto houbu nebo špinavý hadřík a nestandardní přítlak na karosérii vozu. Poškozuje se tak lak i vrstva vosku. Vozidlo myjte i přes to pravidelně, obzvláště v zimě. Snažte se kombinovat různé způsoby, nevolte jen jediný. Mycí linky i saponáty ve wapce jsou o mnoho šetrnější než dříve. Tomuto způsobu očisty se vyhýbejte jen v případě, že máte vůz umytí ruční cestou a následně navoskovaný.